List premiérovi: …ste služobník, nie feudálny pán!

(čítanie na 1,5 minúty)

Vážený pán premiér Fico a vážení pracovníci tlačového odboru,

s neuveriteľným pohoršením som počúvala nedávnu rozhlasovú reláciu Sobotňajšie dialógy s premiérom Ficom. Toto pohoršenie ma prvýkrát v živote priviedlo k tomu, že píšem takýto mail, hoci mám silné pochybnosti, že sa dostane tomu, komu je určený, a už vôbec pochybujem, že dostanem akúkoľvek reakciu.

O ktorú, napriek pochybnostiam, žiadam.

Pán premiér Fico,
1.
Pán redaktor Braňo Dobšinský Vám kládol RELEVANTNÉ otázky aj V MOJOM MENE a je Vašou POVINNOSŤOU zodpovedať ich kompetentne a slušne, keďže ste “prime minister”, čiže niečo ako PRVÝ MEDZI MINISTRAMI, teda SLUŽOBNÍKMI.
2.
Na to, prosím, nezabúdajte, že ste SLUŽOBNÍKOM verejného dobra, teda dobra občanov Slovenska, ktorí sa Vám skladajú na plat, bez ohľadu na to, ako sú spokojní s Vaším konaním. Ste služobníkom, nie feudálnym pánom, ktorý má poučovať nevedomý ľud.
3.
Pohoršuje ma spôsob Vašej komunikácie, preto Vás žiadam, SLUŠNE a PRAVDIVO odpovedajte novinárom, ktorých ja ako občianka “posielam”, aby kládli otázky namiesto mňa, aby som bola informovaná. Za každou novinárskou otázkou, prosím, viďte MŇA AKO OBČANA. ODPOVEDÁTE MNE! Nerobte mi hanbu tým, ako sa správate na verejnosti k občanom Slovenska, ktorí sú náhodou zároveň aj novinármi.
Nerobte mi hanbu ani v zahraničí, keď od syna, žijúceho v Anglicku, dostanem link na článok v Guardiane o tom, ako sa správate na tlačovej konferencii.
4.
Zo spôsobu Vašej komunikácie mi je jasné, že vo Vašom mentálnom svete sú Slováci zjavne rozdelení na koaličných a opozičných politikov. Teda, videné Vašou optikou, na dobrých a zlých.
NIE, pán premiér: oznamujem Vám, že je tu neuveriteľné množstvo Slovákov, ktorí nie sú politici ani NREPOTREBUJÚ ŽIADNYCH POLITIKOV, koaličných ani opozičných, aby si urobili VLASTNÝ názor na dianie, ako aj konanie Vás, ktorí nám mate slúžiť. Nám úplne stačí, ak Vás, politikov, počujeme hovoriť, čo nám umožňuje napr. aj verejnoprávne Rádio Slovensko. Názor si urobíme sami.
5.
Oznamujem Vám, pán premiér, že som úplne svojprávna občianka a volička, NEPATRÍM do žiadneho politického tábora a vezmite na vedomie, že ak sa môj názor NÁHODOU kryje s názorom nejakého novinára, alebo nebodaj politika, je to celkom obvyklé a vedzte, že napriek tomu platí, že k svojmu názoru som prišla úplne slobodne a samostatne.

Dáša Badiarová, Košice

(list bol odoslaný tlačovému odboru úradu vlády SR)