Homeless Jesus in Washington DC with homeless man Photos courtesy of the Methodist Central Hall press pack. All copyright Timothy P Schmalz.

(čítanie na 2 minúty)

Kanadský sochár Tim Schmalz vytvoril sochu spiaceho Ježiša-bezdomovca. 

Bronzové súsošie zobrazuje Ježiša Krista spiaceho v dnešných reáliach mnohých ľudí bez domova. Na obyčajnej lavičke v parku leží schúlená postava.  Autor stvárnil realistickú sochu muža  na lavičke už v roku 2013. Zaujímavosťou sú nohy bezdomovca, ktoré nesú stopy po ukrižovaní. Umelec sa tak snažil poukázať na prítomnosť Boha v človeku, ktorý je odkázaný na pomoc druhých. Timothy Schmalz sa totiž nechal inšpirovať neznámym bezdomovcom, ktorého raz stretol na ulici. Socha bola najprv inštalovaná v malom americkom mestečku Davidson v Severnej Karolíne v episkopálnej farnosti.

Po svojej inštalácii spôsobila šok a protestné reakcie:

„Jedna žena zo susedstva volala políciu, keď prvý raz prechádzala autom okolo. Myslela si, že ide o bezdomovca,“ poznamenal editor miestneho spravodajského portálu DavidsonNews.net David Boraks. Bolo to zrejme prvýkrát v histórii, čo niekto na Ježiša zavolal políciu. A nezostalo len pritom. „Iný sused, ktorý žije neďaleko kostola, nám do redakcie napísal, že ho táto socha poriadne desí,“ dodal Boraks. Ďalší susedia tvrdia, že “dielo je urážkou Božieho syna a to, čo pripomína schúlené klbko na lavičke, ponižuje aj ich okolie”.

Keď som čítal tieto zdesené reakcie živých ľudí na “mŕtvu” bronzovú sochu

v okolí ich bydliska, výhrady k narušovaniu estetickosti ich životného prostredia či šokujúcemu pôsobeniu na ľudí, predstavil som si aj naše pouličné a parkové reálie. Keďže som dlhoročný staromešťan a niekoľkokrát v týždni praktizujem ranný beh v parku, vídavam týchto ľudí veľmi často. Nikdy sa moje stretnutie  s nimi nezaobíde bez “šokujúcich” sprievodných pocitov. Áno, sú to žalostné a srdcetrhajúce stretnutia. Najjednoduchšie by ich bolo “vyautovať”  mimo svoju hlavu. Alebo sa fyzicky vyhnúť týmto miestam, mentálne ich vytesniť  ľahostajnosťou, nezáujmom alebo tvrdými argumentami typu: “…keby nechlastali – neboli by tam, kde sú. Nebudem ich ani ľutovať ani podporovať v tomto parazitnom spôsobe života.”

Ja sa však považujem za praktizujúceho kresťana!

Zmenil som pred časom definíciu veriaci, alebo vyznávajúci kresťan na – praktizujúci kresťan. V čom spočíva ten rozdiel? V dôraze na PRAX. V čom sa prejavuje moja kresťanská viera? V slovách, vyznaniach, modlitbách, slušnom slovníku? Zväčša áno! Ale aj v činoch, ktoré robím čo najnezištnejšie?  Napríklad v súcite s takýmito ľuďmi, v milosrdnom postoji, praktickej POMOCI. Aj ku mne sa BOH sklonil. Nielen JA som bol hodný JEHO milosrdenstva. VŠETCI ľudia sú rovnakým objektom Božieho záujmu a milosrdenstva…

Tak vás pozývam – premeňte svoj šok a zdesenie – na skutok lásky a milosrdenstva a buďme VIAC praktizujúci kresťania.

Pridajte sa k nám!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *