Počet bezdomovcov v USA stúpa

Počet Američanov – bezdomovcov v tomto roku po prvý raz
prevýšil úroveň „Veľkej recesie“  v r. 2007 – 2012.

ho-usaHlavnou príčinou je bytová kríza na Tichooceánskom pobreží krajiny. Uvádza sa to v prieskume ministerstva bytovej výstavby a mestského rozvoja USA.

V tomto roku počet Američanov, ktorí nemajú strechu nad hlavou, dosiahol v priemere  553,74 tisíce ľudí: podobný výpočet sa robil každý deň v tomto roku. Je to o 0,7% viac, ako vlani. Viac ako tretina z týchto ľudí sú afro američania. Americkí odborníci uvádzajú, že aj napriek čiastočnej stabilizácii americkej ekonomiky, stabilnej zamestnanosti a úspechom na fondovom trhu tie slabšie vrstvy obyvateľstva stále nemajú dostatok financií ani na kúpu, ani na prenájom bytov či domov.

Uvádzajú, že napríklad v Los Angeles počet bezdomovcov rekordne narástol na 55 tisíc ľudí. V New Yorku je v tomto roku o 4,1 % viac ľudí bez strechy nad hlavou, ako vlani. Narástol počet bezdomovcov vo viacerých amerických mestách. Preto žijú na ulici, v stanoch, v parkoch, automobilových prívesoch a pod. Viacerí sa nemôžu dostať ani do útulku.

„Je to paradox: hospodárska situácia sa môže zlepšovať,
ale to nijako pozitívne neovplyvňuje situáciu bezdomovcov,

pretože vzniká tlak na poskytovateľov ubytovania, prenajímateľov domov a bytov a nájomne stále ide hore. Preto si ľudia nemajú z čoho zaplatiť zvýšené nájomné,“ povedal pre The Guardian riaditeľ mestskej agentúry pre riešenie problémov bezdomovcov v Los Angeles Peter Lynn.

Americké média pripomínajú, že bytová kríza sa v Spojených štátoch začala v 80.-ch rokoch minulého storočia a pokračuje už vyše 30 rokov. Podľa Inštitútu ekonomickej politiky USA, v priebehu ostatných 20 rokov sa mzda v Spojených štátoch príliš nezmenila, ale nájomné išlo rapídne hore. Odborníci uvádzajú, že ak si niekto chce prenajímať byt, napríklad v New Yorku musí zarábať aspoň 27,29 dolára na hodinu a v Los Angeles – 22,98 dolára za hodinu.

Analytici ministerstva bytovej výstavby a mestského rozvoja USA prízvukujú, že rozsah  výstavby bytov dostupných aj pre slabšie kategórie obyvateľstva značne zaostáva za reálnym dopytom. Štátne programy financovania prenájmu bytov pre bezdomovcov sú každým rokom chudobnejšie a chudobnejšie.

New York, Los Angeles, 9. decembra 2017
Eugen Rusnák

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *